Какви зеленчуци да сеем в градината през септември? – Етикети: , ,

 

Септември е месецът, в който градинарите започват да се подготвят за есента и зимата. Времето е все още приятно, което позволява да се извършват важни сеитбени дейности. Ще ви представим кои зеленчукови култури е най-добре да се засяват през септември, за да се радвате на богата реколта през следващите месеци. 🌾

 

  1. Зелеви култури

Септември е идеалният момент да се засеят различни видове зеле, като главесто зеле, къдраво зеле/кейл/,броколи, бок чой. Ще са готови за прибиране октомври-ноември.

За късното производство на зеле се използва разсад, отгледан в открити лехи. Подходящи предшественици за късното зеле са бобовите култури и ранните картофи.

Те са устойчиви на по-ниски температури и могат да се развиват добре дори при хладно време. След засаждането до образуването на зелките се прави поливки през 8-10 дни. През вегетационният период се правят окопавания, като първото е след прихващането на дълбочина 8-10 см., а следващото след 10-15 дни, като се прави и торене с азотни торове и последващо загърляне.

  • Съвет: Ще се радвате на богата реколта, ако успеете да осигурите оборска тор за зелето. Един от добрите начини за внасянето ѝ е чрез поливане – пригответе разтвор от вода и тор, с който да обогатявате почвата. Предпочитан вариант е обаче подхранване на почвата с торене още преди засаждане на зелето. В този период може да се направи обогатяване и чрез азотни торове.
  1. Спанак и рукола

Спанакът и руколата са бързорастящи култури, които могат да се засяват през септември. За да получите реколта през есента, засейте спанака в края на август – първите дни на септември. За прибиране на реколта през зимата и рано през пролетта – през втората половина на септември, не по-късно от 10 октомври, особено за по-северните райони.

Засяват се на междуредово разстояние – около 15 см. Когато се образуват 2-4 листа, растенията се подхранват с 10-15 кг на дка амониева селитра и почвата се разрохква. При много гъст посев спанакът се прорежда така, че растенията да останат на 10-12 см едно от друго. През пролетта презимувалият спанак се подхранва възможно най-рано с 20-25 кг на дка амониева селитра.

Руколата се сее на дълбочина около 1 см, междуредово разстояние около 30 см , вътрередово – около 5 см. При оптимална влажност на почвата семената поникват от 3 до 5 дни след сеитбата. През лятото на открито руколата се развива напълно за около четири седмици, а при зимно отглеждане в оранжерии за около 5 седмици. Трябва да откъсват първо най-външните листа и то от основата. Руколата е бързо развиващо се растение и колкото повече листа берете, толкова повече нови то ще дава.

  •  Съвет: За да се намали изпарението на влагата и да се забави растежа на плевелите, лехата се мулчира със сено, сухи листа, нарязана слама. Ако засяването е извършено правилно и времето е благоприятно, първите листа ще се появят след 2 седмици.

 

  1. Моркови

Морковите са чудесна култура за сеитба през септември. Те могат да останат в земята през зимата и да бъдат прибрани, когато решите, което е една от причините за избора им.

Изискват засаждане на слънчеви, добре осветени места. Подходящи предшественици са плодните култури – домати, краставици, пипер, патладжан и др.

Засяват се на дълбочина 1 см. Разстоянието между редовете е 15–20 см. Разстоянието между растенията в един ред трябва да бъде 5–7 см, но е трудно да се поддържа при сеитбата – семената са много малки. Следователно, те обикновено се засяват на по-гъсто, а след това разсадът се разрежда. Гъстият разсад от моркови се разрежда два пъти. Първият е на етап 1-2 истински листа. Този път между растенията се оставя 1. 5–2 см. Вторият е, когато в растенията се формират 3-4 истински листа. При това разреждане между тях се оставят 5-6 см.

Не обичат честото поливане – излишната влага води до факта, че те растат воднисти и се съхраняват по-лошо. При хладно, дъждовно лято, изобщо не е необходимо да ги поливате. Но ако по време на растежа е горещо и суша, е необходимо поливане. Но рядко – 1 път за 2 седмици.

  • Съвет: При прибиране на реколтата е по-добре да изкопаете морковите вечер – по това време са забележимо по-сладки, тъй като хранителните вещества, натрупани в листата през деня, се изпращат до кореновата грудка по-близо до залеза. Сутрин има по-малко захар в морковите – растението го изразходва при дишане.

 

  1. Чесън

Септември е и времето, когато може да се засажда чесън за следващата година. Подгответе добре почвата, поставете скилидките на чесъна в нея и покрийте с малко пръст. След поникване на листенцата поливането трябва да е умерено, в по-влажни почви – почти оскъдно. Плевете редовно лехите с чесъна, за да може да расте едър и здрав. Ще го подпомогнете, като окопавате периодично растението на плитко. Подхранването също е периодично, като може да използвате компост, калиеви и азотни торове.

Най-голямата опасност за чесъна от страна на вредители е нападението на т.нар. чеснова муха. Ще разпознаете, че лехата ви е нападната от нея, по пожълтяването на листенцата на чесъна. Тогава ще се наложи да напръскате растението с подходящ препарат.

  • Съвет: Избират се крайните скилидки, от които се развива здраво растение. Средните не се използват.

 

  1. Лук

Лукът също може да бъде засят през септември, особено ако искате да получите ранни реколти през пролетта. Изберете сортове, които са подходящи за зимно отглеждане.

Обича слънчевите, защитени от вятър места, с рохкава, плодородна и добре дренирана почва. Подходящи предшественици са картофи, домати, краставици, бобови и зелеви. Преди засаждането е нужно да се натори с минерални и органични торове. Засажда се на дълбочина 5-7 сантиметра и на разстояние 10-15 сантиметра в ред. Разстоянието между отделните редове трябва да бъде около 25 сантиметра.

Лехите, където зимният лук е засаден, трябва да се поливат и мулчират. За мулч подходящи са торф и дървени стърготини.

Прибирането на реколтата става, когато главите станат достатъчно големи. Това е в края на пролетта и началото на лятото.

  • Съвет: Капковото напояване е най-добро за тази култура. Внимателните грижи са важни, защото кореновата система е в горните слоеве на почвата и лесно засъхва. Капковото напояване е добре да се инсталира заедно със сеитбата, за да се спази правилният поливен режим.

 

Не забравяйте, че правилната подготовка на почвата и доброто поливане са ключови за успеха на вашата градина. Септември предлага много възможности за разнообразие в градината и е страхотно време да започнете нова сеитба. Надяваме се, че тези съвети ще ви помогнат да се наслаждавате на здравословна и успешна реколта!

Дефицит на хранителни вещества при растенията »