Торене на райграс

Райграсът е една от най-популярните и предпочитани тревни култури за озеленяване на дворни и обществени пространства. Неговата плътна и зелена текстура го прави идеален избор за спортни поляни, градини и паркове. За да се поддържа в отлично състояние обаче, е необходимо редовно торене. В тази статия ще разгледаме кога и с какво се тори райграсът.

Кога да торим райграс?

Пролет: Най-доброто време за торене на райграс е през ранната пролет, когато тревата започва да расте активно след зимата. Препоръчва се торенето да се извърши в края на март или началото на април. Този период е важен, за да се подготви растението за активния растеж през лятото.

Тревата се подхранва веднага след топенето на снега. Можете да прилагате както течни, така и твърди торове. Най-добре е да се тори с комбиниран тор, който съдържа необходимото количество NPK (азот, фосфор, калий), особено в състав „16:16:16”, и се предлага под формата на сиви гранули. За всеки квадратен метър добавете 20-40 g от торта, като я разпределите равномерно по повърхността. След това моравата се полива обилно.

Лято: Допълнително торене може да се извърши през юни, когато тревата е подложена на стрес от горещините. Летните температури и сухотата могат да повлияят на растежа, така че е важно да добавите допълнителни хранителни вещества.

Подхранете тревата веднага след косене (не по-късно от 1-2 дни).

Ако тревата расте слабо и побледнее през първите месеци на лятото, тя трябва да се натори с урея (карбамид) или амониев сулфат. Тези състави ще осигурят на растенията необходимото количество азот, ще стимулират растежа им и ще подобрят цвета. Разходната норма е около 15-20 гр. на 1 кв.м.

Два пъти през лятото моравата се подхранва с калиева сол. Разходна норма – 15-20 гр. на 1 кв.м. Ако лятото се окаже дъждовно, количеството на приложение може да се увеличи, тъй като калият активно се измива от почвата.

В края на лятото трябва да намалите прилагането на азотни торове и по-активно да подхранвате тревата с фосфорни и калиеви добавки. Най-често се избира обикновен суперфосфат (40-60 г на 1 кв.м.) и калиев сулфат (25-30 г на 1 кв.м.).

Есента: В началото на есента (септември-октомври) също е добре да торите райграса, за да му помогнете да се подготви за зимния период. Това ще укрепи кореновата система и ще подготви тревата за предстоящите студове.Есенното торене е необходимо, за да се подготви тревата за студено време. С настъпването на есента трябва да спрете прилагането на азотни торове, като се съсредоточите само върху калиево-фосфорни добавки. Площта, разпределена за тревата, трябва да бъде наторена 7-10 дни преди началото на първата слана.

Двоен суперфосфат – Този тор се счита за „дълготраен“, така че се прилага през есента, така че да има време да се разтвори напълно. На 1 кв.м се изразходват около 50-70 г суперфосфат.

Преди зимата също се препоръчва да се прилага оборски тор (не повече от веднъж на 3-4 години). Този изключително питателен органичен тор задържа азота в почвата за дълго време. След като лежи под слой сняг в продължение на няколко зимни месеца, торът се превръща в хранителен субстрат. Разходна норма – 3-4 кг на 1 кв.м.

Правилното торене на райграс е от съществено значение за постигане на здрав и красив тревен килим. Важно е да следим нуждите на тревата, да изберем подходящите торове и да ги прилагаме в точното време. Следвайки тези насоки, можете да се насладите на плътна, зелена и устойчива на стрес райграсова площ, която ще издържи на всички атмосферни условия. Насладете се на своята градина, защото тя е отражение на вашата грижа и усилия!

Ефективни методи за борба с плевели по райграс »